Tesislerimiz

Poyraz Poyraz Fındık Entegre A.Ş. ana üretim tesisleri ve merkezi Ordu da bulunup, 17.500 m2'si kapalı olmak üzere toplam 37.000 m2 alan üzerine kurulmuştur. Tesisimiz son teknolojiyle donatılmış, 5.200 m2'si kapalı alan üzerinde kurulu entegre üretim ve 3.700 m2 kapalı alana kurulu olan kırma ünitelerinden oluşmaktadır. Ayrıca ek olarak kırma ünitesinde 1.800 m2 ve entegre üretim tesisinde ise 5.000 m2 depo alanları bulunmaktadır. İdari bina, atölye, laboratuar gibi diğer birimler ise toplam 1.800 m2’lik bir alanı kaplamaktadır.

Geleneksel taş kırma makinelerinin kullanıldığı kırma fabrikasında toplamda 24.000 ton/yıl iç fındık üretme kapasitesine sahip 4 taşlı ünite ve 2 taşlı ünite ile aynı anda farklı yöre fındıkları (Giresun-Ordu) kırılarak iç fındık haline getirilebilmektedir. Sistemde 2 adet (yabancı madde ve özürlü fındık seçen) elektronik seçiciler mevcut olup; elektronik seçicilerden geçen mamüllerin en son seçme işçileri tarafından son kontrolü yapılarak, yabancı madde riski minimum seviyeye indirgenmekte, müşteri spesifikasyonlarına, yasal mevzuatlara uygun olarak seçilmiş kaliteli naturel iç fındıklar üretilmektedir.

İşlenmiş fındık üretiminin gerçekleştiği entegre fabrikasında ise 36.300 ton/yıl işlenmiş fındık, 16.000 ton/yıl naturel fındık olmak üzere toplam 52.300 ton/yıl iç fındık ve işlenmiş fındık üretme kapasitesi vardır. Entegre ünitesinde naturel iç fındığa ilave olarak müşteri spesifikasyonlarına göre  kavrulmuş, beyazlatılmış, kıyılmış, dilinmiş fındık, fındık unu ve fındık püresi üretilmektedir.

Her geçen gün iyileştirilmesine ve geliştirilmesine devam edilen tesisimizde sadece kavurma prosesi için 6 ton/saat kapasiteli 2 ayrı bantlı ve 1 ton/saat kapasiteli bir tane dikey kavurma makinesi bulunmaktadır. Bu makinelerde müşteri spesifikasyonlarına göre kavrulan fındıklar kullanılacak ürüne göre seçildikten sonra direkt olarak paketlenir veya kıyma, dilme, püre üretim hattına gönderilir.

Her boyutta kıyılmış fındık üretimi yapılabilinen kıyma ünitesinde;  2005 yılında kurulan kıyma hattıyla birlikte 2-3 ton/saat kapasiteli 3 adet kıyma makinesi bulunmaktadır.

Dilme hattı dilimlenmiş ve yarımlanmış fındık üretimine göre dizayn edilmiş olup; 1 ve 1,5 ton/saat kapasitesine sahiptir.

Fındık unu hattı naturel un ve kavrulmuş fındık unu üretimi için dizayn edilmiş olup 1-2 ton/saat kapasitede üretim yapılabilmektedir.

Yeniden yapılandırılmış püre hattında ise 3 ton/saat kapasiteli; 3 adet ön ezici,ve 1,5-2,5 ton/saat kapasiteli 5 adet ince ezici makine bulunmaktadır.

Bütün bu ünitelere ilave olarak Poyraz & Poyraz  ürünlerinde kalitesinden ödün vermemek için işlenmiş fındık proseslerinde kullanılmak üzere çeşitli kapasitelerde, müşteri spesifikasyonlarına göre özürlü fındık ve yabancı madde seçen 6 adet elektronik seçici ve 11 adet seçme bandı bulunmaktadır. 2005 yılında sisteme katılan z-serisi sortex seçme  makinesi ile kapasite ve ürün kalitesi en üst seviyelere çıkarılmıştır.
Bütün ürünlerimiz otomatik dolum makineleri vasıtasıyla ambalajlandıktan sonra üretim aşamasında makinelerden kaynaklanabilecek az miktardaki metal toz ve parçaları bulunabilecek ambalajların seçilmesi için metal detektörlerden geçirilir.

Son olarak müşterilerimizin isteğine göre ambalajlanmış nihai ürünler, etiket ve ambalaj kontrolü de yapılarak, istenilen temin süresinde, en uygun araçlarla müşterilerimize ulaştırılır.