Laboratuvarımız

    

 

 

POYRAZ & POYRAZ Fındık Entegre San.ve Tic. A.Ş. 'ye ait kalite kontrol laboratuarı, 1997 yılında faaliyete geçmiş, 2002 yılında ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan Aflatoksin analizi için özel gıda kontrol laboratuarı statüsünü elde etmiştir.

Laboratuarımız, işlenmiş ve naturel olarak fındığın kalite kriterlerini belirleyen fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerin tümünü yapabilecek kabiliyet ve donanıma sahiptir. Gerek deneyimli yetişmiş personeli ve gerekse  ekipman bakımından fındık sektörünün  önde gelen laboratuarlarından biri konumunda olup, Numune kabul, fiziksel ve kimyasal analiz laboratuarı, mikrobiyolojik analiz laboratuarı ve aflatoksin laboratuarı olmak üzere 4 ayrı bolümden oluşmaktadır.


Laboratuarımızda müşteri spesifikasyonlarına, TSE fındık standartlarına, AB standartlarına uygun ürün üretilmesi için gerekli olan tüm analizler titizlikle yapılmaktadır.  


Numuneler AB regülasyonuna göre alınmakta  hammadde alımından son ürüne kadar her aşamada ayrı ayrı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler periyodik olarak planlı bir şekilde yapılmaktadır.


Fiziksel analizler, konusunda uzman deneyimli personel tarafından titizlikle yapılır. Fındığın içini görmeye yarayan  giyotin ve çeşitli ebatlarda fındık elekleri kullanılır.

Kimyasal analizler için kısa surede sonuç veren rutubet ölçüm cihazları, raf ömrü tespiti için rancimat cihazı,  yağ tayini için kullanılan soxhalet cihazı , titrasyonlar için dijital büretler ve tartım cihazları kullanılmaktadır.


Laboratuarımızda mikrobiyolojik analizler, uzman mühendisler tarafından klasik yöntemler ile yapılmakla birlikte, kısa sürede sonuç veren ve uluslar arası metotları kullanan TEMPO mikrobiyolojik analiz cihazı kullanılarak yapılmaktadır. Laboratuarımız FEPAS yeterlilik testlerinin ilgili tüm roundlarına muhakkak katılmaktadır.


Fındık sektörünün en önemli sorunu haline gelen aflatoksin analizleri için ise 2 adet son teknoloji HPLC cihazları ve gerekli tüm donanım ile mühendisler ve teknik personel tarafından titizlikle çalışılmakta, FAPAS uluslar arası yeterlilik testleri ile kendi doğrulamasını en iyi şekilde takip ederek güvenilir sonuçlara ulaşılmaktadır.