Fındık Hakkında

Dünyada en yaygın yetiştiriciliği yapılan sert kabuklu meyvelerden, kendine özgü uygun iklim koşullarında yetişen ve anavatanı Türkiye olan fındık (Corylus avellena L), ülkemizin en önemli tarımsal ürünlerinden biri konumundadır. Fındık, sahip olduğu üstün kalitesiyle ülkemizin gerek üretim, gerekse ihracat yönünden Dünya piyasasına hakim olan stratejik ürünlerinden birisidir.   Türk fındığı, kalite olarak Giresun ve Levant olmak üzere ikiye ayrılır.

Giresun kalite fındık, tadı ve içerdiği yağ oranı ile yeryüzünün en üstün özellikli fındığıdır. Giresun ilinin tamamında yetiştirilen tombul fındıklar ile Trabzon ilinde bazı yörelerde yetişmektedir.  Levant kalite fındık ise Giresun kalite fındığın üretim bölgesi dışında kalan bölgelerde üretilen tüm fındıklara verilen ortak isimdir.

Yetiştirildiği yere göre Levant Akçakoca, Levant Ordu, Levant Trabzon ve Levant Samsun olarak isimlendirilen bu fındıklar Giresun kalite fındıklardan daha az yağ oranı içermesine rağmen diğer ülkelerde yetiştirilen fındıklardan genellikle daha yüksek yağ oranına sahip olup, tat bakımından da üstün niteliktedirler  Sağladığı ihracat gelirleri bakımından Türkiye ekonomisi için oldukça önem taşımaktadır. Dünya fındık üretiminin %70’ini Türkiye tek başına gerçekleştirmektedir. Üretimde Türkiye’yi sırasıyla İtalya (%14), ABD (%4,3), İspanya (%3) takip etmektedir.

Bunun yanında toplam fındık ihracat hacminin %80’ini kapsayan iç fındık ihracatında Türkiye, dünya ihracat hacminin %75’ini gerçekleştirmektedir. İhracatta Türkiye’yi İtalya (%10), Azerbaycan (%3,5) ve İspanya (%2,4) takip etmektedir.   Türkiye fındık ihracatı, genel olarak naturel fındık ve işlenmiş fındık olarak 2 ana grupta gerçekleşmektedir. Dünya ticaretinde % 62’lik bir oranla daha çok iç fındık ihracatçısı statüsünde olan ülkemizde son yıllarda ileri düzey fındık işleme ünitelerinin kurulmasıyla işlenmiş fındık ürünlerin payının artmakta olduğu görülmektedir.  Önceleri kuruyemiş/çerez olarak tüketilen fındığın, gıda sanayisinin gelişmesiyle birlikte kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Fındık; çikolata, bisküvi, şekerleme, tatlı, pasta, dondurma imalatında yardımcı malzeme olarak kullanılmaktadır. Dünyada fındık %70 oranında çikolata, %15 pasta ve şekerleme, %10 çerez olarak ve %5 diğer alanlarda tüketilmektedir.

Türk fındığı, içerdiği yağ ve yağ asitleri türü, protein, karbonhidrat, diyet lif, vitaminler ve mineraller sayesinde insan beslenmesi ve sağlığı açısından da çok önemli bir besindir. A, C ve B12 vitaminleri dışında kalan insan yaşamı için gerekli olan enerji ve bütün besin öğelerini içermektedir.

Dünyada yapılan çok sayıdaki toplum araştırmalarında günlük beslenme içerisinde fındık tüketilmesi kalp hastalıklarından ölümü ve hastalık riskini önemli ölçüde azaltması yanında metabolik sendrom olarak tanımlanan diğer kronik hastalıkların önlenmesinde fındığın katkı sağladığı açıklanmıştır.